Süt Üretiminde Dengeleri Bozmayalım!
Geçtiğimiz son bir yıl içerisinde çiğ süt üretimi, bizlerin öncesinden öngördüğümüz gibi ciddi miktarlarda düşmüştür. Bu düşüş resmi rakamlar ile de ortaya çıkmıştır. Üretimdeki bu azalmanın temel sebebi üretim maliyetlerindeki artışa istinaden üreticinin elindeki hayvanlarını kesime göndermesi olarak karşımıza çıkmıştır. Bu sebeple Süt sanayicisi geçtiğimiz yıl Ekim ayında açıklanan 8,50 TL referans fiyatının üzerinde süt alımı yapmıştır. Süt temininde arz sorunu kaygısından olacak ki  açıklanan referans fiyatının üreticinin maliyetini karşılamadığı için, çiğ süt kalitesine göre 11-12 TL den alınmıştır.  Elbette bu fiyatlar üzerinden alım yapan sanayici raftaki ürünlere bu rakamlar üzerinden fiyat artışı yapmıştır.
Ancak buna paralel olarak bu dönem de  üreticinin maliyetleri sürekli olarak artmaya devam etmiş ve halen devam etmektedir. Kaba yem fiyatları altı ay öncesine göre ikiye katlamıştır. Kesif yem fiyatlarına ise aylık olarak zam yapılmaya devam etmektedir. Kontrol altına alınamayan bu artışlara karşı üreticinin ürettiği sütün fiyatı, üretici aleyhine çoğu zamanlar da  olduğu gibi bu günlerde de  süt sanayicisi tarafından artması beklenirken düşürülmeye çalışılmaktadır. Süt fiyatının düşmesi hiçbir zaman tüketiciye sunulan raftaki ürünlerin fiyatlarına düşüş olarak yansımamaktadır. Her üretim sektöründe olduğu gibi süt üretimi de gelir-gider dengesine bağlıdır. Çoğu dönem zarar eden biz üreticiler olarak üretme gayretimiz devam etmektedir. Ancak bu niyeti göz ardı ederek,  tüketimi  bahane  ederek fırsatçılık yapan bir süt sanayicisi ile karşı karşıya kalmaktayız.
Başta ifade ettiğimiz gibi, yapılan hatalar sonucu azalan üretim, süt fiyatının geri çekilmesiyle yine söylüyoruz; çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Süt fiyatının düşürülmesi,  İşi bırakmayı ve hayvancılıktan çekilmeyi tahminlerin ötesinde hızlandıracaktır. Dengeleri bozmak, üretime balta vurmak , her kesime zarar verecektir.
Üretimin desteklenmesi ve artırılması enflasyon ile mücadelenin en önemli aracı olduğu bilinen  bir gerçektir. Üreticilerimiz hiçbir zaman gıda enflasyonuna sebep olmamışlardır. Bilakis artan  maliyetlerinin altında üretim mücadelesi vermektedirler. Ancak bu şartlarda bir yere kadar.

ZABITA DENETİMLERİ SÜRÜYOR ZABITA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Edip Yıldız
Yönetim Kurulu Başkanı

Editör: Haber Merkezi