Konya’nın Ereğli ilçesi il olur mu, kriterlerin ne kadarını karşılıyor, olursa hangi ilçeler Ereğli’ye bağlanır?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 14 ve 28 Mayıs sonrası başlayan yeni dönemin ilk grup toplantısında yıllardır heyecanla beklenen bir konuyu dile getirdi. Bahçeli’nin 100 il 1000 ilçe önerisi sonrasında 19 ilçenin il olması, mevcut 922 ilçeye de yenilerinin eklenmesi gündeme geldi.

AK PARTİ ÇALIŞMALARA BAŞLADI

MHP Liderinin bu önerisi sonrasında AK Parti’de çalışmaların başladığı öğrenildi.

İL OLMAK İÇİN 8 KRİTER

Çalışmanın detayları henüz belli olmadı, ancak ilk bilgilere göre; il olmak için 8 ayrı kriter aranacak.

İl olmak için o ilçenin nüfusunun en az 100 bin ve il merkezine de en az 30 kilometre uzaklıkta olması gerekiyor.

İFTİRALAR SEÇİM KAZANDIRMAZ İFTİRALAR SEÇİM KAZANDIRMAZ

Nüfus, mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, hinterlandı, ekonomik çeşitliliği ve eğitim durumu gibi birçok gösterge de değerlendirecek. Bunun gibi 8 başlıktaki kriterlere uyan ilçeler yerler il olacak.

TASARI SEÇİM SONRASI TBMM’YE GELEBİLİR

Türkiye’nin il sayısının 100’e, ilçe sayısının da 1000’e yükseltilmesi için TBMM'den yasa çıkarılması gerekiyor. Düzenlemenin 2024'te yapılacak yerel seçimlerden sonra yasalaşması bekleniyor.

EREĞLİ’DE HEYECAN YENİDEN ARTTI

1989 yılında Aksaray ile başlayan ilçelerin il yapılması 1999'a kadar devam etti, 67 olan il sayısı 81'e çıktı. O dönemden bu yana Konya’nın ilçe olmak için çaba harcayan ilçelerinin başında Ereğli ve Akşehir geldi.

Ereğli, şu ana kadar ortaya çıkan kriterleri karşılayan tek ilçe. Nüfusu, son sayımda 150 bin 978 olarak kayıtlara geçti. Konya kent merkezine uzaklığı da 155 kilometre.

EREĞLİ İL OLURSA HANGİ İLÇELER BAĞLANIR?

Bahçeli’nin önerisi doğrultusunda Türkiye genelindeki ilçe sayısına 78 daha eklenir ve Ereğli il olursa hangi ilçelerin bağlanacağı da merak konusu oldu. Karaman ve Niğde illerine sınırı bulunan Ereğli’nin çevresinde bulunan ilçeler ise Konya Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi, Niğde Ulukışla ve Bor ile Karaman Ayrancı.

Editör: Haber Merkezi