Ayrancı Belediyesi, Türkiye’nin farklı illerinde faaliyet gösteren Ayrancılı hemşeri dernekleriyle ortaklaşa iftar programı düzenledi. Org. Musa Avsever Caddesi üzerine kurulan iftar sofrasına Kaymakam Fatih Eroğlu, Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, Ayrancılı derneklerin başkanları ve vatandaşlar katıldı. Yoğun katılımın olduğu programda topluca yapılan duanın ardından oruçlar açıldı.

Geçmiş yıllarda yaşanan, ‘kırsal kesimden-kentlere göç’ dalgasından Ayrancı ilçesinin de etkilendiğini belirten Başkan Büyükkarcı, ‘’Çeşitli nedenlerle ilçeden ayrılan ve kentlerde toplanan hemşerilerimiz, ilk dönemlerde kentsel yaşama ayak uydurmakta zorlandılar. Bu zorlanmayı aşmak ve yaşadıkları kentlere birlikte adapte olabilmek adına, memleketsel bir arka plana sahip olan sivil toplum kuruluşları kurdular’’ dedi. Bu dernekleşme sürecinin, Ayrancılılar açısından yaşadıkları şehirlerle bütünleşme ve tutunma işlevi gördüğünü ifade eden Başkan Büyükkarcı programdaki konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

‘’Gurbet her yönüyle zor bir süreç olduğundan, göç edenin hem memleketin samimi havasını hem de yalnızlığını gidereceği yegâne adres hemşerilerle buluşma noktalarıdır. Memleketin değerlerinin, şehirli ve kurumsallaşmış bir kapta korunduğu noktalar ise bu hemşeri dernekleridir. Başlangıçta kente gelen hemşerilerine konut veya iş bulma noktasında aracı olan Ayrancılı derneklerimiz, zamanla kişileri toplumsal ilişkiler ağına dâhil etmeyi başarmıştır. Sağlanan dayanışma ortamı vesilesiyle güçlenen derneklerimiz, faaliyette oldukları şehirlerde üyelerinin bürokratik ve siyasi ilişkilerinin kurulmasında etkin rol almışlardır. Bunun yanı sıra üyelerini hemşericilik olgusuna tutundurarak, ilçemizle bağlarının kuvvetli kalmasında rol almıştır.

Türkiye genelindeki Ayrancı derneklerimizin bugün burada bizlerle birlikte olması bu rolün bir yansımasıdır. Gurbetteki hemşerilerimiz işlerini ve yoğunluklarını bir kenara bırakıp hemşerileriyle bir arada olmak adına kilometrelerce yol aşmışlardır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde kurulan bu sofra, hem iftar hem de sıla sofrası olmuştur. Vefat edenler birlikte yâd edilmiş, hasret giderilmiş ve gönüller kavuşmanın heyecanıyla dolmuştur. Birlik ve beraberlik örneğinin sergilendiği, kaynaşma ortamının oluştuğu bu programa katkı sağlayan derneklerimizin kıymetli başkan ve yöneticilerine ilçemiz adına şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle Kadir Gecesi’nde yapılan ibadetlerin kabul olmasını diliyor, tüm hemşerilerimin saadet içerisinde yaşamalarını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum’’

Dernek Başkanlarının selamlama ve teşekkür konuşmalarıyla sonlanan programda, kent dışından gelen hemşerileriyle hasret gideren Ayrancılılar bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Editör: Haber Merkezi